Reklama

Roadtrip Itálie I. – pohádkové Dolomity, první pizza v Bologni a elegantní Florencie

Roadtrip Itálie I. – pohádkové Dolomity, první pizza v Bologni a elegantní Florencie

Středověké vesničky jako vystižené z pohádky, města milovaná nejslavnějšími umělci všech dob, nekonečné vinice a olivovníkové sady, západy slunce nad mořem, horské výšlapy s neuvěřitelnými výhledy ve 3000 metrech.

A taky 3000 km v autě, 80 km v nohách, jedno pokažené auto, zásoba slunce v duši pro nadcházející chladné dny a neskutečné zážitky na celý život. To je ve zkratce náš italský roadtrip :).

Ale pěkně popořádku :-).

Po červencovém výletu do Benátek jsme se do Itálie zamilovali zase o trošku víc a plán na roadtrip, který se nám rodil v hlavě už delší dobu, byl jasný. Chtěli jsme do hor, k moři, do měst a vesnic, nasát italskou atmošku a zkrátka využít ten týden času na max. A tak bylo po pár minutách googlování jasno. Vyrazíme do Toskánska!

Jako každé naší dovolené předcházelo velkolepé balení, které bylo umocněno tím, že jsme část výletu chtěli spát v autě (klasika) a část taky v kempu u moře (protože kempování, to je naše!). Takže spacáky, stan, vybavení do kempu a na různé druhy spaní, nějaké to obléčo, jídlo…no dovedete si to určitě představit :). Nakonec se vše podařilo zdárně sbalit, odvést kocoura, na Moravu, připravit auto na dlouhou cestu pak už jen hurá vstříc dálkám a zážitkům!

roadtrip Itálie

Dolomity aneb v zemi jménem Fantasia

Prvním cílem naše roadtripu nebylo nic menšího než samotní horští velikáni – Dolomity. A to přímo jejich symbol, ikonické skalní štíty Tre Cime di Lavaredo. Plán byl dorazit odpoledne, udělat menší výšlap a přespat na blízkém parkovišti. Kvůli dopravní situaci jsme však dorazili až po setmění a proto jsme se rozhodli, že přespíme na parkovišti (pokud jste podobní dobrodruzi, pak klidně doporučuji, sešlo se nás tu víc s podobným úmyslem :-)), které se nachází pár kilometrů před vstupem do národního parku. Pozměněný plán byl takový, že ráno na místo vyjedeme před východem slunce (ano, i po 13 letech jsme romantici :)). A vážně to stálo za to!

Dolomity a Tre Cime

Dolomity

Pokud se budete chtít pokochat pohledem na tyto tři drobečky, připravte si 30 euro (platí se vstup za vjezd do parku, samotná parkoviště jsou už zdarma pak), pořádné boty a hlavně teplé oblečení. Po celou cestu přes Česko, Slovensko, Rakousko a Itálii vylo vedro k padnutí – přes 30 stupňů, v Dolomitech, které se nachází téměř ve 3000 metrech, klesla v noci  teplota na 6 stupňů, takže parádní ochlazeníčko :-).

Můžu ale vám zaručit, že to, co uvidíte vám rozhodně vezme dech. Dolomity jsou úžasné. Už když jedete neskutečnýma serpentýnama stále do kopce, říkáte si, že ten výlet byl rozhodně dobrý nápad.

A pak už jenom žasnete…

Pokud navíc vyrazíte jako my před úsvitem, užijete si nádherný a ničím nerušený klid a výhledy na neuvěřitelné scenérie. Já jsem si připadala jako v zemi Fantasia z Nekonečného příběhu. A kdyby mi to nebylo tak hloupé, tak vám klidně odpřísáhnu, že jsem mezi mraky fakt zahlédla i Falca (podotýkám, že zcela za střízliva):)!

Dolomity

Dolomity

Dolomity

Tre Cime

Dolomity

Tre Cime

Tre Cime

Bologna – domov Almy mater, kde jen tak nezmoknete

Po výšlapu v horách a snědení posledních zásob (díky mami!) nám nezbývalo nic jiného než jít sehnat zásoby a hlavně vyrazit obdivovat krásy italských měst. První naší městskou zastávkou bylo město Bologna. Ubytovali jsme se v hotýlku kousek dál od centra (obecně je ve městech problém s parkováním) a v podvečer jsme vyrazili obdivovat toto starobylé studentské město, které je domovem patrně nejstarší univerzity na světě. Samozřejmě jsme jako bývalí studenti museli omrknout i samotnou Almu mater, ale asi to není úplně to nejnutnější, co musíte v Bologni vidět.

Alma mater

Alma mater

Bologna

Bologna je velké město, které se vyznačuje červenými cihlovými domy, které jí přidávají na půvabu. Typické jsou pro ni elegantní podloubí, jejichž délka je údajně okolo 40 kilometrů. Můžete si proto být jisti, že minimálně během procházky centrem určitě nezmoknete. My jsme během večera stihli projít hlavní náměstí Piazza Maggiore, která se pyšní nádhernou basilikou San Petronio , slavnou budovou radnice Pallazo Comunale a dalšími krásnými stavbami a také ostatní přilehlé náměstí. Prošli jsme co se dalo (cca 10 km) a konečně došlo i na pizzu!

Bologna

Bologna

Bologna

Pizza v Bologni

Bologna je hezké město. Pro mě až moc velké a místy mi večer nebyla úplně příjemná pozornost místních „novodobých obyvatel“ (asi tušíte, kam mířím…). Sama bych se tady nejspíš necítila úplně komfortně a to jsem zvyklá na Prahu a její zákoutí :-).

Florencie – město umění, basilik a vynikající pizzy

Další den jsme vyrazili do metropole Toskánska – nádherné Florencie, která nás zaujala o poznání víc než Bologna. Tentokrát se nám podařilo najít hotel víc v centru, což bylo super, protože jsme nemuseli vůbec řešit MHD. Na Florencii jsme měli také víc času, takže jsme prošli opravdu důkladně celé centrum.

Svou velikostí a krásou nás nesmírně zaujala basilika Santa Maria del Fiore na náměstí Piazza del Duomo a také krásná stavba radnice Palazzo Vetchio na Pizza della Signoria.

Santa Maria del Fiore

Florencie

Florencie

kafe

Florencie

Florencie

Posilněni skvělým italským kafíčkem jsme vyrazili ke slavné galerii Uffizi (bohužel nebyl čas, takže viděna jen zvenčí) a odtud k snad ještě slavnějšímu mostu Ponte Vecchio. U něj se nám podařilo vychytat krásný západ slunce, takže fotky mají hezkou atmošku :-). Po setmění jsme ještě vyrazili doplnit síly na asi nejlepší pizzu v mém životě (aby taky né, když šlo o rodinný podnik s tradicí od roku 1955) a pak si dali ještě pár desítek schodů po cestě na Michelangelovu vyhlídku. Což rozhodně doporučuju, protože máte odtud Florencii jako dlani.

galerie Uffizy

Ponte Vecchio

Florencie

Pizza

Florencie

To by byly první 3 dny našeho roadtripu. Ve pátek vás prostřednictvím dalšího článku vezmu do kraje olivovníků a úžasných středověkých měst a vesniček. Toskánsko jsme projeli docela poctivě, takže se máte na co těšit :).

Vaše V.

Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?