Reklama

Blogmas II: tradiční výlet a Vánoce v dobách minulých

Blogmas II: tradiční výlet a Vánoce v dobách minulých

Třetí svíčka na adventním kalendáři zapálena a to znamená jediné. Zbývá nám poslední týden do Vánoc!

Neskutečně to utíká. A tak zatímco pro někoho začíná týden zběsilého shánění dárků, pro dalšího týden pečení cukroví a pro někoho možná začátek zaslouženého volna, pro mě bude tento týden maratonem někde na pomezí toho všeho :-). 

Ale o tom vám povídat nechci, protože je mi jasné, že týden před Vánoci toho má každý až nad hlavu. Místo toho bych vás ráda vzala na menší výlet do minulosti :-).

Každý rok totiž o adventu vyrážíme na výlet, většinou do nějakého hezkého českého města. Omrknout trhy, dát svařáka a nasát vánoční atmosféru. Minulý rok to byl Český Krumlov, předtím třeba Špindlerův mlýn, Kutná hora nebo Karlovy Vary. Letos jsme chtěli někam trošku blíž a výběr padl na Hradec Králové, kam se chystáme už docela dlouho. A tak jsem se dala do plánování a narazila přitom na překrásný zámek nedaleko, kde pořádají speciální vánoční prohlídky. A protože milujeme české hrady a zámky (a Vánoce samozřejmě), první cíl naší cesty byl jasný :-).

Hrádek u Nechanic je překrásný, poměrně mladý zámek (postaven byl v polovině 19 století). Exteriér s velkým parkem by měl větší kouzlo, pokud by byl sníh a né podzimní plískanice, ale i tak je to nádherný a elegantní zámek. Interiéry byly vánočně vyzdobeny a celá prohlídka se nesla v duchu tradičních českých Vánoc v dobách minulých.

Hrádek u Nechanic

Dozvěděli jsme se, že kromě tradičního lití olova, krájení jablka nebo pouštění lodiček si naši předci třeba dávali pod stůl sekeru, aby měli pevné zdraví nebo židle stolu svazovali provázkem, aby rodina držela pospolu. Taky to, že naše praprababičky dost možná klepaly botou na kurník a čekaly, zda zakokrhá kohout, což znamenalo, že se budou další rok vdávat nebo třepaly bezem a bedlivě poslouchaly, odkud se ozve psí zaštěkání, protože odtud měl pocházet jejich budoucí manžel. Trošku bizár, ale je jasně patrné, že ženské se holt chtěly vdávat od pradávna :-). 

 Hrádek u Nechanic

Vánoce v dobách minulých

Vánoce v dobách minulých

Pak jsme vyrazili do Hradce, ubytovali se a vydali se na večerní procházku městem. Nutno podotknout, že Hradec je opravdu nádherné město plné parků, starobylých náměstí a uliček. Na trzích, narozdíl od Prahy, najdete i opravdu hezké, ručně dělané výrobky za poměrně pěkné ceny a poctivý svařák :-). 

Příští týden bychom ještě o víkendu chtěli vyrazit jako každý rok omrknout výzdobu v Praze, tak uvidíme, jak nakonec všechno stihneme. 

Vám každopádně přeju nádherný adventní čas :-). Pokuste se co nejmíň stresovat a aspoň závěr týdne si už opravdu užívat plnými doušky. Protože ať je to klišé nebo ne, Vánoce mají být především o společně stráveném čase s rodinou nebo s lidmi, které máte rádi. Těm je totiž ve výsledku úplně jedno, jestli máte napečeno 3 nebo 5 druhů cukroví a podlahu naleštěnou jako alabastr. Nejkrásnějších vzpomínky vždycky vznikají z těch chvil, které si dokážeme naplno užít  v přítomném okamžiku. Tak ať jich máte letos co nejvíc :-).

Vaše V♥

Téma: Inspirace,
Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?