Reklama

13 způsobů, jak být produktivnější (co fakt fungují)

13 způsobů, jak být produktivnější (co fakt fungují)

Jak být produktivnější…?

Tento článek se chytám napsat už hodně dlouho. Akorát na něj nebyl čas. Nebo jsem jeho psaní odložila. Nebo jsem byla líná. Nebo unavená. Nebo…(dosaďte sami). Poznáváte se v tom taky :-)?

Flákáníčko, flákání

Líní jsme občas všichni. Nejvíce tomu v dnešní době určitě přispívají sociální sítě, které máme prostě vždycky „po ruce“. Tím, že je dneska obsah hlavně obrazový, je to flákání strašně snadné, lákavé a „rychlé“.

Znáte takové to: „…jó udělám to, jenom mrknu na FB a na vteřinku na IG do feedu, jestli nepřibylo něco zajímavého nebo rychle sjedu „storýčka“ od blogerky XY, která je teď na dovolené. To si nemůžu nechat ujít, vždyť se tam chystám brzo taky!“

A z vteřinky je často hodinka. Krutá pravda, stává se mi to taky :-D.

ALE!

Snažím se s tím bojovat. Fakt, že jo.

Produktivita a metody, jak zkrotit prokrastinaci mě zajímají už léta. Přečetla jsem hromadu článků a knih. Snažím se vždycky objevit něco nového a pak to pak na sobě zkoušet. Což je podle mě taky jediná cesta k objevení těch, které vám fungují. A proto taky první bod seznamu :-).

jak být efektivnější

 • Zkoušejte. Každý člověk je totiž trochu jiný.
 • Milujte/mějte rádi to, co děláte. Nebo se o tom aspoň přesvěčte. Nebo si za zdárné dokončení slibte nějakou odměnu. Ale pokud je to opravdové, tak to většinou jde o dost snadněji :-).
 • Diář! No, popravdě, čekali jste od diářového maniaka snad něco jiného? Mám jeden obyčejný na denní TO-DO, kde si píšu hlavně pracovní věci. A pak ještě větší všeobecný, kde píšu vše od domácnosti, po cvičení, schůzky, věci co zařídit, nakoupit atd. Funguje to docela spolehlivě.
 • Udělejte si měsíční TO-DO, týdenní TO-TO atd. Zavedla jsem je z toho důvodu, že hodně činností nemám zařazeno do konkrétních dnů. A často se stávalo, že jsem pak na ně zapomněla úplně. Takhle máte určený časový úsek pěkně pohromadě.
 • Nezapomeňte odškrtávat. Neexistuje větší psychické uspokojení!
 • Rozdělte si velký úkol na hodně menších, ideálně do jednotlivých dnů. Budete se cítit dobře, protože v daném období splníte všechno, co je potřeba a zároveň víte, že se postupně blížíte do cíle.
 • Určete si priority. Některé věc prostě počkají.
 • Choďte brzo spát a vstávejte brzo. Většinou jsem dělala jedno nebo druhé, ale vždycky ve špatném pořadí. Kombinace funguje skvěle.
 • Ukliďte si. Stůl, ideálně celou pracovní místnost. To je moje osobní MUST-HAVE. Ideálně ještě v okolí rozmístit nějaké hezké věci, co máte rádi ráda a ideál. K určitým projektům je holt potřeba pořádná dávka hygge :-).
 • Dělejte si pauzy. Na tomhle potřebuju nutně zapracovat. Prý je nejlepší pracovat 20 min. a pak si dát pauzu. Aktuálně zkouším hoďku pracovat a pak si dát kratší pauzu (což mi přijde rozumnější), dám pak vědět, jak to dopadlo :-).
 • Nakopněte se…kávou! Bez kávy já nedám ani ránu. Životabudič a nejlepší věc, když se mi nic nechce nebo toho mám moc. Podle mě zatím pořád jedna z těch nejzdravějších (a jednoznačně nejlepších) variant „dopingu“. Případně zelený čaj dokáže taky ledacos zachránit.
 • Vyzkoušejte aplikace. Třeba patříte k těm lidem (diářoví maniaci je moc nechápou), kteří mají raději tento digitální způsob osobního koučingu. I když třeba Trello a Pocket je fakt super :-).
 • Dopřejte si dobré jídlo a hodně vody. Kvalitní jídlo ovlivňuje v našem těle úplně všechno. Vyvážená lehčí strava bude nejlepší volba. Nezapomínejte ani na hydrataci, ta hraje v únavě podstatnou roli!

Jak jste na tom s produktivitou vy? Prozradíte mi vaše osvědčené tipy?

Vaše V.

Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?