Reklama

Vysoké tatry aneb krásná dovolená u sousedů

Vysoké tatry aneb krásná dovolená u sousedů

Tatry jsem chtěla vidět už hodně dlouho, proto když jsme se rozhodovali kam vyrazit na rodinnou dovču volba padla právě na horské velikány našich sousedů. A tak jsem s velkým předstihem objednala ubytování (i v létě se jedná o velmi oblíbené místo dovolené lidí z okolních států i místních obyvatel), a když se výlet blížil, začala jsem plánovat, co všechno tady chceme vidět a zažít. A že je toho opravdu hodně!

Tatry jsou ideální pro turisty, milovníky přírody a lze zde najít rovněž spoustu míst a atrakcí k odpočinku a relaxu. Naši dovču jsme pojali tak nějak půl na půl – chtěli jsme vidět přírodní krásy, trochu si šlápnout a taky odpočinou – a to všechno ideálně stihnout ve čtyřech dnech. Jak nám naše plány vyšly, si můžete přečíst a prohlédnout níže. 🙂

První den po příjezdu jsme vyrazili na výšlap k slovenským plesům.  Naším prvním cílem bylo Štrbské pleso. Jedná se o nádherné ledovcové jezero s průzračně čistou vodou.

Jezero jsme obešli kolem dokola (opravdu stojí  za to) a vydali se po červené našemu dalšímu cíli – k Popradskému plesu. Cesta byla trošku náročnější, terén je téměř celou cestu kamenitý se stoupáním (takže do kopce, uff ). Odměnou za zvolení této náročnější trasy nám byly úžasné výhledy na okolní přírodu.

Po asi hodně a půl cesty jsme dorazili k úžasnému Popradskému plesu, které se nachází v nadmořské výšce asi 1500 m.n.m. Po náročné cestě jsme doplnili síly v místní hospůdce a vyrazili opět na cestu okolo plesa. Okolo ples se nachází většinou naučné stezky, s popisem okolní fauny a flóry, takže určitě stojí za zastavení. Popradské pleso nás svojí krásou naprosto ohromilo – především jeho zasazení do panenské přírody, panorama okolo jsou naprosto nádherné. Posuďte sami.

Druhý den našeho výletu jsme si naplánovali odpočinek a vyrazili do Aquacity Poprad. Můžu jenom doporučit, komplex je dostatečně velký, najdete zde tobogány, relaxační bazény, vířivky atd. – atrakce bohatě vystačí na celodenní zábavu a odpočinek.

Třetí den naší dovolené jsme vyrazili na Lomnický štít. Podívat se na toto místo jsem toužila už delší dobu a mohu potvrdit, že rozhodně nezklamal.

Na Lomnický štít Vás vyvezou 3 lanovky (Tatranská lomnica – Štart, Štart – Skalnaté pleso, Skalnaté pleso – Lomnický štít.) První dvě trasy lze zmáknout pěškobusem, avšak jediná možnost jak se dostat až na vrchol, je buď lanovkou nebo s využitím služeb horského průvodce (jedná se skutečně o“ vysoké“ tatry – Lomnický štít se nachází v nadmořské výšce 2634 m.n.m.). Jak správně tušíte, zvolili jsme první možnost .

TIP: Pokud budete kupovat jízdenky až vrchol, doporučuji zakoupit je s dostatečným předstihem přes internet (www.gopass.sk). Jízdenky se pro velký zájem a vzhledem k tomu, že lanovka pojme omezený počet osob, začínají prodávat vždy s 6-ti denním předstihem na konkrétní čas a datum. My jsme jízdenky kupovali 6 dní dopředu pozdě večer a naše 5-ti členná skupina se již musela rozdělit a jet v rozdílné časy. Pokud se chystáte jet všemi lanovkami, je potřeba se do Tatranské lomnice dostavit minimálně hodinu předem, protože zde je ještě potřeba vyměnit internetovou rezervaci za fyzické jízdenky na lanovku a jsou zde poměrně velké fronty. Systémově je to, již počínaje nákupem na nepřehledných stránkách až po zbytečné fronty na výměnu lístků, vyřešeno velmi nešťastně…

Cesta prvníma dvěma lanovkami je klasika, kterou jsme jistě všichni v životě již absolvovali. Vyjeli jsme tedy s předstihem na Skalnaté pleso, kde se nachází občerstvení, observatoř a samozřejmě samotné Skalnaté pleso a rovněž již zmiňovaná naučná stezka kolem něj. Vše jsme tedy prošli, zdokumentovali, užívali si nádherné přírody a výhledů na samotný Lomnický štít.

Pak jsme se už chystali na samotný vrchol a rovněž zlatý hřeb naší dovolené. Tady mě trošku přešla legrace…. Pohled na červenou lanovku, která překonává výšku 1000 m, je zavěšená bez jakékoliv opory na „lanu“ a vede téměř kolmo nahoru je poněkud stresující. :))

Chvilku jsem nabírala odvahu a překonávala strach, nicméně touha po zážitcích a taky, co si budeme povídat, cena jízdenky skoro 30 eur mě nakonec přesvědčily  A ROZHODNĚ nelituji…
Níže můžete vidět pár záběrů z jednoho z nejkrásnějších míst, jaké jsem kdy v životě viděla, člověk si toho tady spoustu uvědomí…

Poslední den naší dovolené jsme se cestou domů zastavili ještě v Belianské jeskyni, jejíž návštěvu taky rozhodně doporučuji. Prohlídka trvá přes hodinu, přičemž projdete asi 1,3 km zpřístupněné jeskyně a prostřednictví stoupaní a klesání vyšlapete přes 800 schodů. Přírodní krásy, které se skrývají pod povrchem naší krásné země, rozhodně stojí za vidění. Byla jsem překvapená velikostí a krásou jeskyně, v ČR nevídané…

Co říci na závěr? Slovensko je překrásná země a každá další návštěva mě vždycky navnadí na plánování té další. 🙂 Rozhodně se zde a na mnoho dalších míst vyrazte podívat, odvezete si zcela jistě, stejně jako já, nezapomenutelné zážitky na celý život.

 

Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?