Reklama

Počteníčko – leden

Počteníčko – leden

Ahoj, mám tady pro Vás další pravidelnou rubriku. Jedná se o knihy, které v současné době čtu nebo jsem přečetla a myslím, že stojí za to se s Vámi o ně podělit.

Nevím jak jste na tom se čtením vy, ale já ho přímo miluju! 🙂 V podstatě už od dětství.

Bavilo mě číst romány (klasika v pubertě – proto věřím na prince na bílém koni, děkuji Lenko Lanzová! :-)), taky jsem četla jako asi jedna z mála povinnou četbu. K mému překvapení jsem musela uznat, že se v mnoha případech nejednalo jen o „opruzování“ od učitelů a nucenou povinnost. Doporučené tituly opravdu často stály za přečtení a člověk si z nich mohl hodně vzít.

Jak šel čas, postupně zájmovou literaturu nahrazovaly spíše skripta. Na vysoké má člověk holt mnoho dalších „zábavnějších“ forem vyžití než je čtení knih. A když už, tak čte spíš povinně skripta, tisíce vědeckých studií a přednášky 🙂

Znovu mě ke čtení knih (ve větší míře než jedna za měsíc) přivedlo až stěhování a každodenní dojíždění do práce. Ideální foma, jak aktivně „zabít“ čas a dozvědět se spostu věcí.

Postupem času se můj čtenářský zájem soustředil zase trošku někam jinam. Aktuálně mám nejraději knihy o osobním rozvoji, výživě, cvičení a motivaci. Pro odreagování jsem pro sebe objevila dávno objevený fenomén detektivek (hlavně severské), také si ráda přečtu knihy postavené na skutečném příběhu či kvalitní povídky.

Teď už k samotným knihám. Lednový favoriti jsou tito:

NA VOLNÉ NOZE, Robert Vlach

Na tuto knihu jsme se moc těšila a vyhlížela její vydání. Pořád jsem o ní mluvila, že si ji musím koupit. No a na narozeniny jsem ji dostala 🙂 Kniha určitě stojí za přečtení. Je určena všem lidem, kdo už na volné noze pracují, ale i těm, kdo se na ni teprve chystají (můj případ). Najdete zde mnoho informací, ke kterým se český čtenář zatím moc neměl možnost dostat. Výhodou je, že obsahuje velké množství informací pěkně pohromadě. Styl psaní autora mi také vyhovuje.

Přiznám, že jsem teprve asi ve čtvrtině, protože se na její čtení chci opravdu soustředit, abych z ní co nejvíce vytěžila. Není to zkrátka kniha vhodná na „uspání“. Dalším důvodem je taky to, že má 760 stran a nelze ji tedy dost dobře vozit denně vlakem :-D. Nebýt důvodu číslo dva, jistě už bych ji měla dávno přečtenou 🙂

INTENTIVNÍ INTERVALOVÝ TRÉNING PRO ŽENY, Sean Bartram

Pokud hledáte inspiraci pro svůj trénink, je tato kniha pro Vás skvělou volbou. Rozhodla jsem se tento druh cvičení otestovat sama na sobě a uvidíme jaký to bude mít efekt. Pokud se chcete dozvědět o tomto druhu cvičení více, můžete si přečíst můj článek HIIT vs. vysokofrekvenční intervalový trénink.

Je super, že jsou tady cviky dobře popsané a najdete zde mnoho inspirace pro případné vlastní tréninkové plány nebo se taky můžete řídit plány, které jsou již v knize sestavené. Já se jimi při tvorbě svých tréninků také mimo jiné inspiruji. Na tréninky podle mě se můžete již brzy těšit tady na blogu 🙂

 CO VÁM VÝŽIVOVÝ PORADCI NEŘÍKAJÍ?, Pavel Walek a Josef Tóth

A třešnička na závěr. Skvělá kniha, opravdu doporučuji. Můžu potvrdit, že shrnuje hodně informací, které jsem se dozvěděla i během mého studia výživy na vysoké (akorát k tomu musela pročítat hromadu studií, knih, článků atd.).

Moc se mi líbí i forma psaní – je lehce kontroverzní, nebere si servítky, ale pro čtenáře je určitě velmi atraktivní. Dozvíte se zde obecné základy výživy, ale rovněž si autoři berou na paškál také „zaručené pravdy“, fenomény a mýty ve výživě a snaží se je uvádět na pravou míru. Líbí se mi, že v případě této knihy se opravdu nejedná jen o názory autorů, ale každé tvrzení je podpořeno poměrně relevantní studií či metaanalýzou.

Zaujal Vás některý z mých lednových knižních favoritů?

V.

Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?