Reklama

6 nejlepších českých podcastů aneb co mě motivuje

6 nejlepších českých podcastů aneb co mě motivuje

O podcastech se chystám napsat už hooodně dlouho.

Je to už nějaký ten pátek, co jsem si je oblíbila a dnes pro mě představují každodenní porci motivace a hodnotných informací. A co je na tom nejlepší? To vše zcela zdarma – no neber to!

Přesto spousta lidí v česku o existenci této skvělé formy obsahu neví a nevyužívá ji. Já si myslím, že je to FAKT škoda. Pojďme si říct víc o tom, co to podcast je a proč si ho určitě zamilujete.

Co je to ten podcast?

Zjednodušeně řečeno – audio nahrávka. Podcasty jsou v podstatě mluvené příspěvky autora/moderátora, který má co říct a chce svůj zajímavý obsah předávat dál. Něco jako rádio, které je zacíleno na určitý zájmový okruh a publikum.

Jak již bylo řečeno, ve zdejší krajině se tento druh obsahu zatím netěší příliš velké oblibě. Kolébkou podcastů je Amerika. Popularitu tohoto druhu obsahu tady odstartoval určitě Tim Ferris (Čtyřhodinový pracovní týden, Nástroje titánů aj.) a jeho The Tim Ferris show (mimochodem doporučuju všema deseti jak knihy, tak podcasty, Tim to vážně umí).

V Americe podcasty svým autorům slušně vydělávají a často se jimi slušně uživí. V Česku to zatím není úplně běžná praxe. Avšak co není může být. Youtubu na začátku taky nikdo nevěřil a vidíte dnes. Navíc jinde už to dávno funguje a časem se to, jako ostatně všechno, určitě „doplazí“ i k nám 🙂

Proč je to nejlepší forma obsahu?

Za mě je to jednoznačně multitasking. Podcasty se dají poslouchat při jízdě autem, při úklidu, cvičení, vaření – no prostě kdykoliv. Nevyžadují tedy prioritní soustředěnost jako třeba čtení knihy či sledování videa.

Pro nás ženy (samozřejmě nejenom) ideální, ne? Děláme co je nutné a ještě se u toho vzděláváme – dvě mouchy jednou ranou 🙂 Pro mě například skvělý způsob konzumace hodnotného obsahu při otravném dojíždění vlakem do práce.

Vyvaruju se poslouchání ruchu kolem, ušetřím unavené oči, které čeká celodenní „čumění“ do pc, dozvím se spoustu zajímavých informací a perfetně se namotivuju (asi tisíckrát jsem si po poslechu dobrého podcastu řekla, že dnes v práci končím :D).

Prostě skvěle strávený čas.

Jak poslouchat?

Úplně jednoduše. Stačí Vám chytrý telefon a základní aplikace. Nejlepší aplikace pro systém naleznete android naleznete zde. Pokud se jde o systém ios, já například používám základní aplikaci, která je k dispozici v Iphonu – Podcasty. A spokojenost.

Co určitě nevynechte

Nebo lépe – co poslouchám já a určitě doporučuji 🙂 Samozřejmě záleží na žánru, který Vás zajímá a také na tom, který moderátor Vás zaujme.

Ono se to nezdá, ale jde o poměrně „intimní kontakt“ s posluchačem. Člověk si zvykne na poslech hlasu, oblíbí si ho…a nebo přesně naopak. Já třeba nedokážu poslouchat člověka, jehož hlas je mi nepříjemný i kdyby byl samotný obsah nahrávky naprosto fenomenální.

Zkuste sami a uvidíte 🙂

Ještě podotknu, že já poslouchám především podcasty, které jsou ve formě rozhovorů se zajímavými osobnostmi, motivační podcasty, podcasty o copywritingu, marketingu, o blozích, cestování, atd.

Tak jdeme na ně.

Mladý podnikatel

Pro mě asi nejzajímavější podcast v Česku. A to hlavně výběrem hostů, které si do svého pořadu Jiří Rostecký zve. Zajímá mě téma téměř každého dílu a vždycky mě něčím obohatí.

Deep talks 

Můj oblíbený Petr Ludwig a jeho rozhovory s úspěšnými, které, jak už sám název napovídá, jdou hodně do hloubky a jsou opravu hodnotné a zajímavé. Nechte si rozšířit obzory.

Na volné noze

Kdo by neznal Roberta Vlacha (autor stejnojmenné knihy Na volné noze)? Robert je zakladatelem komunity tzv. „volnonožců“ nebo-li nezávislých profesionálů. Je taky autorem prvního podcastu, který jsem začala poslouchat a díky němuž si je zamilovala. Jedná se opět o rozhovory s lidmi, kteří tímto „volným“ způsobem pracovně fungují a prozrazují „jak na to“ . Za mě velká inspirace.

Proti proudu

Další z žánrově podobných podcastů. Určitě stojí za poslech a věřím, že pro Vás bude stejně inspirativní jako pro mě.

Včeliště

Marketingová agentura, která ve svém oboru umí skvěle chodit. Pokud Vás toto odvětví zajímá a chcete se dozvědět jak na on-line marketing určitě nezapomeňte odebírat.

Travel bible

Něco pro milovníky cestování. Nechte se unést příběhy z dalekých cest a velmi snadno uvěříte, že je možné žít i jinak, pokud se člověk nebojí vybočit z nalajnovaných kolejí.

Další oblíbenci:

Strategické zisky

Na vlně podnikání

Forbes radio

A mnoho dalších…já podcasty totiž MILUJU! 🙂

Prozradím Vám ještě jedno tajemství.

Chtěla bych se pokusit o tvorbu vlastních podcastů. Tedy až budu mít konečně více času, což by mělo být snad už brzy (pracuje se na tom :)) Budou především o motivaci a o cestách k vytvoření nového Já. Uvažuji také o rozhovorech, ale ty spíše v menší míře. Konečnou podobu a obsah aktuálně dávám dohromady.

Zajímal by Vás takový podcast? Dali byste mu šanci?

Případně máte nějaký oblíbený? Určitě sem s ním – tedy do komentářů 🙂

Budu se těšit!

 

Vaše V.

Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?