Reklama

Nádherná Budapešť

Nádherná Budapešť

To jsme takhle jednou přemýšleli, kam se vydáme v rámci naší každoroční tradice na oslavu výročí. 10 let. To už chce něco “spešl“, ne? Možná Paříž (o té někdy příště), Benátky? A co takhle Maďarsko, napadlo nás jednoho večera? Je to blízko, na dnešní divnou dobu je tam také poměrně bezpečno a levně a celkově Maďarsko dosud známe jen jako přibližovák k cestě do Chorvatska. Začali jsme tedy pátrat po jízdenkách, hotelu a vymýšlet plán pobytu, však to znáte… 🙂

Do Budapešti jsme se vydali začátkem září. Vychytali jsme úžasné babí léto, takže na místě, vzhledem k poloze města, bylo přes 30 stupňů (ve stínu). Prostě ideál k celodenním procházkám rozpáleným městem (ale zas určitě lepší než vytrvalý déšť, člověk je tvor věčně si stěžující – nevybereš si).

Dorazili jsme žlutým busíkem časně z rána (asi v 5), tašky uschovali na hlavním nádraží, které bylo v ranním rozbřesku a poté s vycházejícím sluncem přímo kouzelné. První body pro Budapešť!

Poté jsme unavení, rozlámaní a hladoví po dlouhé cestě vyrazili na první obhlídku města (a hlavně najít něco k snědku). A Budapešť pokračovala ve zvyšování svého skóre.

Naskočili jste do metra směr centrum a šli se mrknout na kostel sv. Štěpána. Vzhledem k časnému ránu a všednímu dni to byla opravdu krásná a neobyčejná podívaná, protože nikde nebyl ani živáček.

Postupně jsme dorazili až k parlamentu. Jedná se o naprosto úžasnou stavbu, která vypadá jako vystřižená z Harry Pottera (aspoň mně tak připadal – naprosto pohádková stavba, přes den i v noci). Tady jsme si dali v kavárně kafíčko a croissant (mimochodem nejlepší croissant v mém životě, asi za 70 Kč i s kávou ).

Poté jsme se vydali k Dunaji, mimo jiné na prohlídku památníku maďarských židů, kteří tady padli za války (netradiční, ale osobité pojetí).  V podstatě podél celé Dunaje je možné se poflakovat a najdete zde krásný výhled na protější břeh s úžasným budínským hradem.

Poté konečně nastal čas se uytovat. Co se týká ubytování nabízí Budapešť mnoho variant v různých cenových relacích (asi jako u všech evropských měst), takže samozřejmě záleží  na tom, co preferujete (a na co máte :-D). My šli tak nějak střední cestou a vybrali jsme hotel Charles, který byl nakonec opravdu moc hezký s kvalitními službami a navíc tu měli FAKT  skvělé snídaně.  Není sice úplně v centru, ale zastávka autobusu je hned před hotelem a za cca 8 min jste v centru. Takže za mě klidně můžu doporučit.

Další den jsme se vydali na druhý břeh Dunaje k Budínskému hradu, Rybářské baště a ke kostelu sv. Matyáše. Rybářská bašta vypadá naprosto pohádkově a koná se zde většina svateb v Budapešti (jen my asi viděli asi 10 za opravdu krátkou chvíli :-D). Ale vůbec se nedivím, bašta je sama od sebe vyjímečná a máte odtud úžasný výhled na celé město a Dunaj a je to opravdu romantika (a večer ještě mnohem větší).

Vyhlídka z majestátního Budínského hradu patří mezi nejkrásnější, jaké Budapešť nabízí.

Taky jsme si samozřejmě nenechali ujít večerní procházky a noční život. A můžu Vám říct – žije to tu! Ve všech uličkách najdete spousty „hipsterských“ kaváren, občerstvení, restaurací a stylových míst. Opravdu mě to docela překvapilo, protože v tomto ohledu Budapešť Prahu rozhodně převálcuje. Všude je hodně lidí, bary u Dunaje praskají ve švech, všichni tančí a baví se. Opravdu skvělá atmosféra . Doporučuji určitě navštívit Hummus bar, vyzkoušet pouliční burger, zajít do babiččiny palačinkárny a případně vyzkoušet taky nějakou síť all you can eat (opravdu obrovský výběr za malé peníze – ideální pro otesánky jako my :-D). 

Nezbývá než dodat, že Budapešť je opravdu nádherné město a že nás opravdu velmi mile překvapila. Myslím, že tu určitě nejsme naposledy.  Vyrazte se přesvědčit na vlastní oči a nechte se okouzlit krásou tohoto místa.

 

Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?