Reklama

Jistota – kotva nebo koule u nohy?

Jistota – kotva nebo koule u nohy?

Odpověď je na každém z nás.

….a já vám řeknu tu svoji.

Celý život je v podstatě o postupném budování jistot. To, že jistoty spolehlivě fungují se učíme již v podstatě od kolébky. V tomto období života také, ač nevědomě, budujeme své jistoty prostřednictvím našich rodičů a jejich péče.

K jistotám jsme „systémem“ směrováni i v dalších fázích života. Ve škole je potřeba se dobře učit, abychom dostali jedničku. Dobrý prospěch znamená jistotu získání kvalitního vzdělání. Vysokou školu mnozí z nás také volí spíše kvůli jistotě přijetí a „dostudování“ než dle svých skutečných priorit a přání.

Jsme směrováni k výběru „vhodných“ přátel, abychom se pohybovali v dobré společnosti. Hledáme partnera, který nám bude oporou a pevným bodem v životě.

Dalším pilířem v zástupu jistot je zaměstnání. A zcela klíčovým. Pokud jedeme od malička v systému, který je postaven na prioritách podle jistot a jsme k němu rovněž vedeni rodinným zázemím, může být pro nás zničující.

Uděláme vše proto, abychom získali dobrou práci. Ideálně takovou, kde využijeme znalosti dané studiem a která nám zaručí jistotu stabilní a pravidelné odměny. Získat takovou práci, však může být první vystřízlivění v nastaveném režimu.

Najednou zjistíme, že dobrý prospěch a kvalitní vzdělání neznamená jistotu zisku dobré práce. Jste jen jeden ze velkého zástupu lidí, kteří mají podobné kvality. Nejste vlastně ničím vyjímečný.

Základy se začnou pomalu hroutit.

Zkusíme to ještě párkrát a pokud budeme mít smůlu a osud nám nebude nakloněn, nakonec opět sáhneme po jistotě. Necháme se zaměstnat v práci, která bude úplně mimo náš obor,  a která nám bude přinášet pouze frustraci a připomínat naše selhání. Najdeme si partnera, se kterým si nebudeme rozumět, ale získáme vlastně svůj „pevný“ bod. Koupíme byt nebo dům, protože získáme jistotu, že se máme kam vracet a co budovat.

Těmito kroky vlastně úplně popřeme své předchozí úsilí, ale uspokojíme touhu po získání jistoty.

….a budeme se ujišťovat, že je to tak správně.

Naše frustrace ale někde hluboko uvnitř stále poroste. To Vám můžu rovněž s jistotou zaručit…

.

.

.

.

.

Víte, co je jediná životní jistota?

SMRT.

Je to paradox, ale je to fakt.

Všechny ostatní jistoty jsou jenom výsledkem naší životní filozofie a toho, jak chceme žít.

…. a jak si dovolíme žít.

Uvědomění si této prosté pravdy je velmi osvobozující.

Vykročení do neznáma, z komfortní zóny, je obtížné pro každého bez ohledu na vnitřní nastavení. Je však jedinou možnou k objevení nových možností. Dokud stojíme na místě, nemůžeme NIKDY nic změnit.

Zákon akce a reakce.

Až teprve vykročení znamená, že se věci dají do pohybu. Směr určujeme sami…

Co když je život bez jistot mnohem jednodušší?

Co když se nejistota může stát největší motivací?

Dovolíte si to risknout?

Já ANO.

 

 

 

Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?