Reklama

HIIT vs. kontinuální vytrvalostní trénink

HIIT vs. kontinuální vytrvalostní trénink

Já a cvičení. Večné téma.

Jak jste na tom vy, cvičíte pravidelně? Jakému cvičení dáváte přednost? Já osobně jsem dříve dávala přednost především vytrvalostnímu tréninku, který mi nepřinášel kýžené výsledky.

A to mě nebavilo.

Protože proč se trápit, když z toho nic nemám? 😀 Mým hlavním a obecným problémem je ČAS. Z toho jsem tedy vycházela v době, kdy jsem začala řešit jaký druh cvičení bych na sobě mohla zase vyzkoušet 🙂

A našla jsem!

Řešení mého problému má jméno HIIT

Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) je fenoménem dnešní doby a nyní se těší stále větší oblibě nejen u profesionálních sportovců, ale také u rekreačních sporťáků 🙂

Jeho velkou předností je především malá časová náročnost. Je doporučeno tento způsob tréninku provádět cca 75 minut týdně (včetně zahřátí, strečingu a přestávek).

Ideální složení je následující – zahřátí, 0,5-2 minuty vysoce intenzivní zátěže (cca 90-95% maximální tepové frekvence*) a 0,5-1 minutu nízké zátěže (cca 10% maximální tepové frekvence) s cca 10ti opakováními. Celkem tedy asi 15-20 minut cvičení, ideálně 4krát týdně. To odpovídá obecnému doporučení 10 minut vysoce intenzivní zátěže během 1 tréningu.

Vytrvalostní trénink

Naproti tomu provádět vytrvalostní trénink je doporučeno asi 150 minut týdně. Definice zní minimálně 25 minut kontinuálního tréninku s 50% tepovou frekvencí.

V tomto případě se jedná především o běh, jízdu na kole, chůzi atd. Pokud tedy chceme zachovat frekvenci cvičení 4krát týdně, je potřeba počítat asi se 40 minutami na 1 trénink. A to už přece jenom stojí více přesvědčování samu sebe, riziko, že si na cvičení neuděláme čas, nestihneme jej apod….

I vědci doporučují HIIT

Máme to posvěcené i od moudrých hlav 🙂 Poslední vědecké studie ukazují, že HIIT má také velmi pozitivní vliv na naše zdraví, co se týká podpory kardiovaskulárního systému.

Výhody HIIT – testováno na vlastní kůži

Již v začátcích jsem poznala, že se s tímto cvičením dá skvěle a opravdu rychle budovat kondička a nastartovat metabolismus. Velkým benefitem je také tzv. after burn efect, kdy dochází ke spalování kalorií ještě několik hodin po tréningu. (na rozdíl od klasického cvičení). To zní super, ne? 🙂

Další nespornou výhodou je také to, že tělo v podstatě nepřetržitě „šokujeme„. Jednak střídáním intenzity a změnami srdeční frekvence, ale také tím, že danou sestavu cvičíme třeba maximálně měsíc a po týdnu si přidáváme opakování a měníme délku aktivní části tréninku a odpočinku.

Jdete do toho se mnou?

Už delší dobu zkouším různé sestavy HIITu. Testuju na sobě, co mi nejlépe funguje, různé frekvence, časy, skladbu cviků atd.  A teď, když se mi konečně podařilo vymyslet koncept, které mi vyhovuje a se kterým jsem spokojená, jsem rozhodla jej konečně pustit do světa 🙂

Proto pokud chcete efektivně cvičit, zhubnout, zpevnit tělo, nastartovat metabolismus či zlepšit fyzičku určitě v nejbližší době zavítejte na můj web 🙂

Startuje totiž březnová (možná i tak trochu dubnová) Výzva pro moje nové JÁ.

Budu se těšit, jak to společně rozjedeme.

Vaše V.

*orientačně – MTF = 220 – věk

Reklama
Veronika
Blogerka. Kávoholička. Cestovatelka. Diářová maniačka. Milovnice všeho krásného. Spolumajitelka zlobivého kocoura. Odbornice a věčná badatelka v oblasti potravin a výživy (nutrimagazin.cz). Tvrdohlavá býčice. Perfekcionistka. Jo a taky občas trochu stresařka a nervóza, co potřebuje mít všechno hned. Vysnila si, že bude žít život podle svých představ a strašně si přeje, aby jí to vyšlo. Věří, že pokud člověk opravdu chce něčeho dosáhnout, zaměří na to veškerou svou pozornost a je ochotný udělat krok do neznáma, MUSÍ to prostě vyjít. ... a proto sekla se všemi jistotami a maká na tom! Budete mi držet palce a sledovat můj příběh :-)?